Edistyksellinen liekinvalvonta teollisuuteen – kyberturvallisuus, mobiiliseuranta ja turvallisuus samassa ratkaisussa

20.1.2026

Teollisissa polttoprosesseissa polttoaineen vaihdon joustavuus on yhä tärkeämpää. Kun polttoainetta vaihdetaan tai sekoitetaan, liekin ominaisuudet muuttuvat – ja myös liekinvalvonnan on pystyttävä mukautumaan tähän luotettavasti. IR/UV-yhdistelmään perustuva liekinvalvonta mahdollistaa turvallisen seurannan eri polttoaineilla ilman laitevaihtoa.

DURAG Flame Supervisor vastaa nykypäivän teollisuuden vaatimuksiin yhdistämällä IR- ja UV-pohjaisen liekin tunnistuksen, IEC 62443 -standardin mukaisen kyberturvallisuuden (optiona), mobiililaitteella tapahtuvan seurannan sekä SIL 3 -tason toiminnallisen turvallisuuden yhdeksi vikaturvalliseksi liekinvalvontaratkaisuksi.

Laite tarjoaa jatkuvan liekin seurannan ilman sokeaa jaksoa, sisäänrakennetun redundanssin sekä häiriötilanteissa korkean toimintavarmuuden: vikatilanteessa laitteisto siirtyy automaattisesti tallentamaan liekkitietoja sisäisellä tiedonsiirrolla jopa noin 22 tunnin ajaksi. Lisäksi automaattinen oppimistoiminto nopeuttaa käyttöönottoa ja mukauttaa asetukset todellisiin poltto-olosuhteisiin myös polttoainetta vaihdettaessa.

Flame Companion -sovelluksen avulla käyttöönotto, diagnostiikka ja liekin tilan seuranta onnistuvat myös kentällä – suoraan mobiililaitteella.

DURAG Flame Supervisor on suunniteltu turvallisuuskriittisiin teollisiin polttoprosesseihin, joissa vaaditaan luotettavaa liekinvalvontaa, korkeaa käytettävyyttä ja kykyä sopeutua muuttuviin polttoaineisiin ja prosessiolosuhteisiin.

Tutustu ratkaisuun ja varmista prosessisi turvallisuus myös digitaalisessa ympäristössä.

Uutuus

Durag

Flame Supervisor -liekkivahti

Vikaturvallinen liekinvalvontaratkaisu, jossa yhdistyvät SIL 3 -turvallisuus, mobiilidiagnostiikka ja moderni kyberturvallisuus.

Autamme oikean mallin ja asennusratkaisun valinnassa sekä käyttöönoton suunnittelussa, kysy lisää:

Arto Lähde

Myyntipäällikkö

050 560 4867